Психологічні нюанси гемблінгу
Багато людей мають лише невиразне уявлення, що таке ігроманія. Однак далеко не кожен знає, що це явище має конкретну назву – лудоманія. У міжнародній системі класифікації хвороб (МКХ-10) вона має маркування F63.0. Розшифровується як часті періодично повторювані епізоди азартної гри, що домінують над іншими загальнолюдськими цінностями. Простіше кажучи, це розлад, який можна порівняти з алко-або наркозалежністю. У цій статті ми розповімо, коли з'явилася граманія, і в чому її негативний вплив на людину.
Азартні ігри у давнину
Перші відомості про ігри з'явилися ще в 3500 роках до н. е. у Стародавньому Єгипті. Це були не сучасні автомати, а приладдя у вигляді людських фігурок, що зображують процес гри так звані кістяні бабки. Набагато пізніше подібне ігрове приладдя було також знайдено в місцях проживання стародавньої людини. Як добре що ми живемо в вік технологій і можемо з легкістю зайти просто сайт, наприклад, elslotswin.com і зіграти в найулюбленішу нам гру на гроші не виходячи із власного будинку.
У Римській імперії в залежність від ігроманії потрапляли навіть високопоставлені особи, серед них імператори Август і Клавдій. Стародавні греки і німці настільки захоплювалися цим заняттям, що крім майна могли програти і свою свободу, потрапляючи в рабство до переможця.
В Азії ігроманія також процвітала. В індуїстському трактаті Бхавішша-пурана, написаному в 3000 році до н.е., згадується про молодого правителя, який програв не тільки весь свій стан, а й дружину. Подібності сучасних азартних ігор були і у північноамериканських індіанців, і тим більше європейців.
У Європі в 18-19 століттях стався справжній прорив у сфері гемлінгу. У 1765 році у Франції було винайдено перший пристрій, що нагадує сучасну рулетку. Перше казино відкрили в 1863 році в Монако принцом Чарльзом Грімальді, а перший ігровий автомат виготовив у 1895 році американський механік Чарльз Фей.
Протистояти новому захопленню намагалася і держава, і особливо Церква. Однак усі спроби були безуспішними. Можливість швидкого збагачення і патологічна залежність, що швидко з'являлася, здобули впевнену перемогу.
Ознаки ігрової залежності
Як було сказано вище, лудоманія – це нав'язлива психологічна залежність. Вона характеризується кількома ознаками, серед яких виділяють:
- Постійна наявність думок про гру, у тому числі бажання відмовитися від неї, роздуми про пошук грошей або передчуття нового сеансу;
- спрага гострих відчуттів і нездатність зупинитися, незважаючи на розмір ставок, що збільшується;
- спроба абстрагуватися від побутових та повсякденних проблем;
- болісні роздуми про програш та бажання відігратися;
- занепокоєння чи дратівливість у разі відмови від гри;
- відверта брехня під час спілкування з оточуючими з метою приховати своє захоплення;
- висока ймовірність здійснення протиправних дій для пошуку коштів на гру;
- ускладнення і навіть повний розрив стосунків із сім'єю, втрата роботи чи місця навчання;
- схильність до перекладання відповідальності іншим людям.
Згідно з американським нозологічним класифікатором DSM-IV, для впевненого діагностування ігрової залежності достатньо наявності у людини лише п'яти з вищевказаних ознак. За статистикою найчастіше залежність виникає у чоловіків, проте в жінок вона протікає у більш тяжкій формі. Незалежно від статевої власності ігроманія супроводжується депресією, алкоголізмом, рідше наркоманією. Усе це деструктивно впливає на моральне і фізичне здоров'я залежної людини.